1 2 3
Budowle "Budowle nie tworzy się po to aby stały, tworzy się je aby służyły długie lata."   Anonim 

Pałac kultury i nauki w Warszawie

Treść dodano: 18-01-2012, Tagi: zabytek, zwiedzanie, budowanie

Pałac kultury i nauki w stolicy Polski Warszawie, znajduje się na Placu Defilad pod nr 1. Powstał w ciągu 3 lat. Budowa tego wspaniałego pałacu rozpoczęta została w maju 1952 roku, a zakończono ją w lipcu 1955 roku. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce mający, ponad 230 metrów wysokości. Posiada 42 piętra. Pałac kultury i Nauki wybudowano jako dar narodu radzieckiego dla naszego kraju. Architektem pałacu był Lew Rudniew, który stworzył pałac w polskim stylu. Budowa pałacu kultury i nauki pochłonęła 16 pracowników, natomiast przy budowie obiektu brało udział blisko 3500 robotników z Rosji. Na 30 piętrze pałacu kultury i nauki w Warszawie znajduje się taras widokowy i do tego miejsca można dostać się zarówno windą, jak i na pieszo. W ciągu roku pałac kultury i nauki w stolicy odwiedza mnóstwo turystów, którzy wspinają się na 30 piętro wieżowca. Pałac Kultury i Nauki jest mieszanką wielu styli m.in. socrealizmu, czy historyzmu. W chwili obecnej pałac jest siedzibą wielu firm i instytucji, m.in. kina, teatru. W pałacu znajduje się również uczelnia wyższa – Collegium Civitas. Jest również miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju targi, czy ogólnopolskie wystawy muzealne.

Kościół Mariacki w Krakowie

Treść dodano: 18-01-2012, Tagi: kościół, zwiedzanie, architektura

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwany kościołem Mariackim został ufundowany przez Iwona Odrowąża. Znajduje się w północno – wschodniej części Rynku Głównego w Krakowie. Kościół zwany również Bazyliką, w ciągu swoich wielu wieków istnienia był przebudowywany i odbudowywany. Kościół Mariacki jest jednym z największych, a zarazem najstarszych kościołów na terenie Polski. Tytuł bazyliki nadany mu został w 1962 roku. Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Obecnie jest wybudowany w stylu gotyckim . M.in. w XIII wieku kościół został zniszczony podczas najazdów tatarskich. W XV wieku do kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprowadzono nowy ołtarz, który wyszedł spod dłuta Wita Stwosza. Początkowo kościół posiadał wokół siebie cmentarz, który zlikwidowano w XVIII wieku. W ten oto sposób powstał Plac Mariacki. Kościół Mariacki posiada kilka bardzo ważnych kaplic. Wśród tych najważniejszych wymienić należy, kaplicę Marki Boskiej Loretańskiej, która ufundowana została przez ks. Pawła z Zatora, kaplica św. Antoniego, kaplica św. Jana Chrzciciela, czy kaplica św. Łazarza.

Ratusz we Wrocławiu

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków architektonicznych na Dolnym Śląsku jest mieszczący się w samym centrum Starego Rynku wrocławski ratusz. Ratusz we Wrocławiu został wzniesiony między XIII a XVI wiekiem. Przez wiele wieków, nie był uważany za arcydzieło architektoniczne. Dopiero w XIX wieku poddany został odbudowie. Ratusz we Wrocławiu wybudowany jest w stylu późnogotyckim. Znajduje się w samem sercu wspaniałego wrocławskiego Starego Miasta, gdzie wśród odnowionych kamieniczek, tworzy piękną całość. W czasie II wojny światowej ratusz został zniszczony, dopiero po renowacji dokonanej przez Marcina Bukowskiego, uważany jest za dzieło architektoniczne. Ratusz w swojej długiej historii pełnił wiele funkcji. Początkowo był miejscem, w którym odbywały się wybory ławników i radnych, później pełnił rolę handlową. Ratusz wrocławski uważany jest za jeden z najlepiej prezentujących się ratuszy w naszym kraju. Na terenie Dolnego Śląska pełni jedną z najważniejszych zabytków. Jest również jedną z atrakcji turystycznych Wrocławia. Często ratusz wrocławski jest jednym z punktów zwiedzania turystów. Obecnie w budynku ratusza znajdującego się na Starym Rynku, mieści się Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia.


[1] 2 3 4     następna
 
Copyright bedeo.pl