1 2 3
Budowle "Budowle nie tworzy się po to aby stały, tworzy się je aby służyły długie lata."   Anonim 

Rodzaje pokryć dachowych

Treść dodano: 14-02-2012, Tagi: dach, remont, zakup

Jesień jest porą roku, kiedy to próbujemy zakończyć wszystkiego rodzaju prace budowlane. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie domu, przed deszczami i coraz zimniejszymi dniami. W tym roku jesień jest niezwykle przyjemna, dlatego też budowlańcy mogą wykonywać swoje prace. A w związku z tym, iż jest to ostatni moment na remont dachu, oraz dokonać przeglądu naszego dachu. Wybór pokrycia dachowego zależy od nachylenia dachu, od rodzaju domu, od efektów jakie chcemy uzyskać. Oczywiście jak każda rzecz posiada zarówno wady jak i zalety. Cena pokrycia dachowego, to nie tylko koszt zakupu dachówki, to również dodatkowe materiały wykończeniowe, czy specjalne urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, wśród których wymienić należy: dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, blacho dachówki, dachówki bitumiczne, dachówki drewniane, czy papa. Dachówki ceramiczne są najbardziej popularnym i najstarszym z pokryć dachowych. Są to określonej wielkości dachówki, które można ułożyć na wszystkich rodzaju dachach. Zaletą tego typu pokrycia dachowego jest również wytrzymałość tego typu dachówek. Papa natomiast jest bardzo rzadko stosowana ze względu na nieestetyczny wygląd. Najczęściej jednak stosuje się ją na dachach płaskich, tak aby nie była ona widoczna.

Prawo budowlane

Treść dodano: 14-02-2012, Tagi: prawo, budowla

Wielu ludzi, którzy nie mieli styczności z ustawami, rozporządzeniami, słysząc o tym, iż muszą zapoznać się z przepisami budowlanymi ma nietęgą minę. Niechętnie się przełamuje aby przeczytać istotne w przypadku budowy domu przepisy o prawie budowlanym. Trzeba jednak zapoznać się z tymi istotnymi przepisami, aby w przyszłości nie mieć z tej racji żadnym przykrości. Ustawa o prawie budowlanym składa się z jedenastu rozdziałów. Każdy rozdział reguluje inne aspekty związane z budownictwem. W rozdziale pierwszym znajdują się ogólne informacje, dotyczące tego czego możemy dowiedzieć się z prawa budowlanego. Rozdział drugi zawiera informacje dotyczące regulowania funkcji technicznych w budownictwie. Chodzi tu o określenie funkcji projektów architektoniczno – budowlanych. Z rozdziału trzeciego dowiedzieć się możemy o prawach i obowiązkach osób, które zajmują się budową obiektu. Rozdział czwarty natomiast informuje nas o postępowaniu przed rozpoczęciem robót budowlanych. Rozdział piąty przedstawia aspekty oddania do użytku nowopowstałego budynku. W rozdziale szóstym wyczytać możemy o tym w jaki sposób utrzymywać należy budynek. Rozdział siódmy zatytułowany katastrofa budowlana, opisuje czym jest katastrofa budowlana, natomiast rozdział ósmy organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Z rozdziału dziewiątego i dziesiątego wyczytać możemy o karach i odpowiedzialności budowlanej. Natomiast rozdział ostatni zawiera postanowienia przejściowe i końcowe.

Ocieplanie budynku

Treść dodano: 14-02-2012, Tagi: materiał, konserwacja, utrzymanie

Kiedy przychodzą chłodniejsze dni, dobrze jest zastanowić się nad ociepleniem budynku. Blisko 40% strat ciepła w domu, są to straty, które uciekają przez ściany budynków. Dlatego też tak ważne jest aby odpowiednio zmodernizować i ocieplić dom. Na rynku dostępne są systemy ociepleń na bazie wełny mineralnej z tzw. płytami lamelowymi. Płyty lamelowe cechuje prostopadłe ułożenie włókien. Posiadają one o wiele większą wytrzymałość niż tradycyjne płyty fasadowe. Ocieplenie budynku należy rozpocząć od zdjęcia rynien i rur. Następnie należy zadbać o to, aby parapety miały odpowiedni wymiar, który pozwoliłby na odpowiednie ułożenie ocieplenia. Jeszcze przed rozpoczęciem ocieplania ścian, trzeba wyliczyć wysokość cokołu. Zbrojenie ścian polega na dokładnym wyszlifowaniu fasady, a następnie wzmocnić narożniki. Zaprawa, którą nakłada się na ściany schnie około dwie doby. Na wyschniętą już warstwę zbrojną nakłada się tzw. podkład tynkarski, który zwiększa przyczepność tynku. Następnie należy położyć tynk, który nakłada się od samej góry, do dołu, a później ściągamy zbyt dużą ilość tynku. Dobrze jest również, aby nakładanie tynku na jedną ścianę odbyło się tego samego dnia, gdyż jeśli prace będziemy wykonywać w kilka dni, może dojść do różnic w kolorze tynku


[1] 2 3     następna
 
Copyright bedeo.pl